Wraz z rozwojem technologicznym nie wyobrażamy sobie żadnego sklepu bez kasy fiskalnej. Właściwie oprócz samego rozwoju, ważnym elementem szerokiej fiskalizacji firm jest również i wymóg prawny w Polsce.
Kasa fiskalna jest dosyć ważnym urządzeniem w przedsiębiorstwie. Umożliwia bowiem bardzo precyzyjne rejestrowanie sprzedaży. Dzieje się tak po pierwsze za sprawą specjalnych kodów. Te programowane są przed rozpoczęciem korzystania z urządzenia fiskalnego. Każda z konfiguracji cyfr musi być przypisana jednej grupie towarów. Grupy nie mogą być jednak zbytnio szerokie, zakwestionować je może bowiem Urząd Skarbowy.
Obsługa kasy fiskalnej w przypadku kodów opiera się w pierwszej kolejności na wprowadzeniu właśnie tego kodu. Dzięki temu ustalona zostaje grupa towarów, następnie dodajemy cenę i paragon może zostać wydrukowany. Całość nie jest uporczywa oczywiście do momentu, kiedy ilość kodów nie osiągnie jakiejś astronomicznej wartości.
Jeszcze bardziej dokładnym sposobem rejestrowania sprzedaży są czytniki kodów kreskowych. Dzięki nim, patrząc na paragon, mamy informacje nie tylko odnośnie nazwy produktu, ale również jego ceny. Czytnik wykorzystujący podczerwień sczytuje kod z produktu i na jego podstawie odnajduje informacje o nim i cenę w bazie danych. Rozwiązanie takie jest nie tylko sprytne, ale także znacznie ułatwia pracę pracownikom sklepów.
Nie da się ukryć, że kasa fiskalna jest sporym wydatkiem. Oczywiście możemy przejrzeć ofertę sklepów internetowych odnalezionych pod hasłem tanie kasy fiskalne, jednak zaproponowane w nich ceny, nie będą drastycznie niższe. Tak więc na samo urządzenie fiskalne szykować musicie kilkaset złotych. W zależności od wielkości i funkcjonalności wartość ta może skoczyć do poziomu nawet kilku tysięcy złotych. Co więcej, doliczyć trzeba jeszcze koszt fiskalizacji. Oczywiście zdarza się, że jest ona darmowa przy zakupie nowej kasy fiskalnej. Jednak jeżeli mielibyśmy za nią płacić, to stawka wynosi około sto złotych za godzinę plus vat.